
Meteory sporadyczne to meteory, których nie można zaklasyfikować do żadnego ze znanych rojów.
Najczęściej są za nie odpowiedzialne meteoroidy powstałe w wyniku rozpadu i zderzeń planetoid. Meteory sporadyczne pojawiają się o każdej porze doby i roku niezależnie od aktywności innych rojów meteorów.
Liczba tych „przypadkowych” sporadycznych meteorów, które możemy zaobserwować na nocnym niebie, jest zmienna w zależności od czynników takich, jak pora nocy, pora roku, lokalne zanieczyszczenie światłem i zachmurzenie. Najważniejszym warunkiem, niezbędnym do ich obserwacji, jest czyste, bezchmurne i jak najciemniejsze.
Można też jednak zauważyć, że więcej sporadycznych meteorów obserwuje się w godzinach przed wschodem Słońca niż w godzinach zaraz po zachodzie Słońca. Wynika to z ruchu Ziemi, która obraca się wokół Słońca, przy czym jej czołowa, poruszająca się w stronę Słońca część, czyli tzw. strona poranna, napotyka więcej meteoroidów niż oddalająca się od Słońca strona wieczorna. Ogólnie rzecz biorąc, od 2 do 3 razy więcej meteorów można zaobserwować w ciągu godziny tuż przed wschodem Słońca niż wczesnym wieczorem po jego zachodzie. Dodatkowo liczba sporadycznych meteorów różni się w zależności od pory roku – ze względu na nachylenie osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny jej orbity i inne czynniki. Z tego powodu wczesną jesienią (we wrześniu) można zaobserwować do 3 razy więcej sporadycznych meteorów niż wczesną wiosną (w marcu).
Źródło: https://www.amsmeteors.org/meteor-showers/meteor-faq/#4