Letnia Szkoła dla nauczycieli i edukatorów (1 do 7 lipca, Niepołomice)

XIV Letnia Szkoła dla nauczycieli i studentów odbędzie się w terminie od poniedziałku 1 lipca do niedzieli 7 lipca 2024 roku. Zajęcia będą się odbywały w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym imienia Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach.

Do dyspozycji uczestników będzie bogaty wybór sprzętu obserwacyjnego, w tym teleskop RC 400 mm w kopule astronomicznej, teleskop Schmidta-Cassegraina 320 mm, teleskop Maksutowa-Cassegraina 200 mm, luneta 100/1000 z klinem Herschela dla światła białego oraz dla linii wapnia CaII i z filtrem Coronado H‑alfa do obserwacji Słońca, teleskop słoneczny Lunt H‑alfa 100 mm, trzy teleskopy Newtona 250 mm na montażu Dobsona z foliowymi filtrami słonecznymi i wiele innych, ustawianych na naszym obszernym tarasie obserwacyjnym.

Program wykładów, prezentacji i warsztatów powstanie po zgłoszeniach uczestników, ale na pewno będą poruszane takie tematy, jak: projekt „Sally Ride EarthKAM & Space Camp”, badanie Ziemi za pomocą zdjęć satelitarnych z programu Copernicus-Sentinel, społecznościowy projekt „Gaia Vari”, zdalne obserwacje teleskopami „Microobservatory” czy wreszcie metody jakościowe i ilościowe opracowania obserwacji astronomicznych. Poćwiczymy posługiwanie się programami komputerowymi FastStone, Gimp, DeepSkyStacker, Registax, Startrails, Astro Photography Tool i „Stellarium”, poznamy także strony z efemerydami Heavens-above i ISS Transit Finder. W naszym studio filmowym będziemy kręcili filmiki edukacyjne używając profesjonalnego sprzętu audio oraz video. Zainteresowani będą mogli stworzyć własny seans w naszym Planetarium. Szczególną uwagą obdarzymy meteoryty z kolekcji Kazimierza Mazurka i Grzegorza Sęka oraz ze zbiorów MOA, z których kilkadziesiąt sztuk będzie w naszej dyspozycji. Zmierzymy się z problemem budowy baz na innych planetach z użyciem drukarek 3D oraz klocków LEGO.

Do wyłącznego użytku uczestników Szkoły będzie sala wykładowa, trzy sale ćwiczeń, kopuła z teleskopem, taras obserwacyjny oraz cały kompleks konferencyjno – szkoleniowy z jadalnią i czteroosobowymi pokojami. W planach są wystąpienia nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studentów z NKSA UJ. Oczywiście nie zabraknie prezentacji dotyczącej działalności naszego stowarzyszenia, które organizuje między innymi międzynarodowy konkurs „Catch a Star”.

W pobliżu Obserwatorium – dokładnie płot w płot – są Błonia Niepołomickie z dwoma eksponatami o tematyce astronomicznej – już można szykować scenariusz plenerowy. Jeden z dni Szkoły w całości poświęcimy na autokarową wycieczkę do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki – taką bowiem nazwę nosi po wielkiej rozbudowie chorzowskie Planetarium.

Uwaga! Warunkiem uczestnictwa w zajęciach szkoły jest zgłoszenie imienne przy użyciu FORMULARZA. Zakwaterowanie oraz zajęcia są bezpłatne.

Na miejscu jest możliwość sporządzania posiłków we własnym zakresie, lodówki, kuchenka tradycyjna i mikrofalowa oraz zmywarka do naczyń i oczywiście komplety tych ostatnich.  Polecamy także korzystanie z usług cateringowych, które w Niepołomicach funkcjonują bez zarzutu. Do tego w bezpośredniej bliskości Obserwatorium znajdują się trzy restauracje oraz pizzeria. Kwatery będą w pokojach czteroosobowych i nie możemy zagwarantować, że wszystkie życzenia rodzinno-towarzyskie będą spełnione, ponieważ nie chcemy nikomu odmawiać udziału w zajęciach Szkoły, a to wymaga optymalnego zapełnienia 40 miejsc będących do dyspozycji. Oczywiście możliwy jest także udział w samych zajęciach przez osoby miejscowe albo wybierające wygodę oferowaną przez hotele.

Wszelkie zapytania proszę kierować pod adres gsek@moa.edu.pl albo dzwonić / pisać smsy pod numer telefonu 608–431–106.

Grzegorz Sęk
Ludwik Lehman

Zajęcie w Młodzieżowym Obserwatorium w Niepołomicach, Grzegorz Sęk przy teleskopie
Zobacz więcej: