Niebo w kwietniu 2024

Co na niebie w kwietniu? Słońce systematycznie wznosi się coraz wyżej nad równik niebieski, a w kwietniu w Krakowie przybędzie dnia dokładnie o 102 minuty. W ostatnim dniu tego miesiąca wschód Słońca nastąpi już o godzinie 5:16, a zachód dopiero o 19:57, zatem dzień ten będzie trwał 14 godzin i 42 minuty i będzie już dłuższy od najkrótszego dnia roku o 6 godzin i 37 minut, ale jeszcze krótszy o 101 minut od najdłuższego czerwcowego dnia przesilenia letniego.

Słońce jest w fazie bliskiej maksimum aktywności w 25 cyklu. Najczęściej liczba Wolfa, czyli ilość grup plam i pojedynczych plam na tarczy Słońca, wynosić będzie ponad sto. 8 kwietnia wystąpi całkowite zaćmienie Słońca, niestety w Europie niewidoczne.

Księżyc w pierwszej dekadzie miesiąca nie będzie nam przeszkadzał w nocnych obserwacjach gwiazd, bo kolejność jego faz będzie następująca: ostatnia kwadra 02 IV o godz. 5.15, nów 08 IV o godz. 20.21, pierwsza kwadra 15 IV o godz. 21 14 i pełnia 24 IV o godz. 1.49. Najbliżej Ziemi (w perygeum) znajdzie się Księżyc 07 IV o godz. 20, a najdalej od Ziemi (w apogeum) będzie 20 IV o godz. 4.

Merkurego będzie można zobaczyć bardzo nisko nad horyzontem, na zachodnim niebie, do 4 kwietnia, a potem rano przed wschodem Słońca, w ostatniej dekadzie kwietnia. Wenus będzie jeszcze widoczna do połowy miesiąca na porannym niebie, a potem skryje się na dłużej w promieniach naszej gwiazdy, aż do połowy lipca, kiedy znów pojawi się na wieczornym niebie. Czerwonawy Mars widoczny jest rankiem na wschodnim niebie, poprzedzając wschód Słońca o ponad godzinę. 11 IV nad ranem o godz. 5 Mars na niebie zawędruje w pobliże Saturna, ale ich maksymalne zbliżenie na 0,5 stopnia będzie u nas dostrzegalne. Olbrzym gazowy Jowisz widoczny będzie na zachodnim niebie, aby systematycznie coraz krócej kąpać się w zorzach wieczornych, aż w końcu kwietnia utonie w promieniach słonecznych, a pojawi się dopiero na początku lipca. Saturn widoczny jest w kwietniu nad ranem, poprzedzając z upływem dni, z końcem miesiąca już o dwie godziny, wschód Słońca.

Od 15 do 25 kwietnia promieniują meteory z roju kwietniowych Lirydów. Radiant meteorów leży w pobliżu Wegi, najjaśniejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Liry. Maksimum aktywności (do 20 przelotów na godzinę) przypada na noc 21/22 kwietnia. W tym roku warunki do ich obserwacji nie są dobre, bo Księżyc będzie dwa dni przed pełnią

22 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Ziemi – patrząc w niebo, nie zapominajmy o naszej Błękitnej Planecie i jej problemach z globalnym ociepleniem.

 

Na podstawie opracowania dr. Adama Michalca (OA/MOA)

Mapka: Niebo wieczorne nad Krakowem 20 marca 2024. /Stellarium

Mapka z programu Stellarium: widok nocnego nieba w marcu 2024 r. nad Krakowem.

Organizatorzy

Sponsorzy

Patroni medialni