Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika jest instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Znajduje się na terenie Fortu Skała, około 10 km na zachód od centrum miasta, przy granicy Lasku Wolskiego.
Astronomia była obecna na Uniwersytecie Jagiellońskim od XV wieku, a Obserwatorium Astronomiczne zostało założone w 1792 roku przez Jana Śniadeckiego. Pierwsza siedziba Obserwatorium znajdowała się przy Ogrodzie Botanicznym UJ na ulicy Kopernika. Od początku w Obserwatorium prowadzono obserwacje komet, zaćmień Słońca i Księżyca. Obserwowano także gwiazdy zmienne oraz badano mechanikę ruchu ciał niebieskich w Układzie Słonecznym. To właśnie w Krakowie została wyznaczona pierwsza orbita Plutona. Astronomowie krakowscy prowadzili również skrupulatne obserwacje meteorologiczne i dokładne pomiary współrzędnych geograficznych. W 1838 roku Obserwatorium rozpoczęło nadawanie sygnału czasu, natomiast w 1954 roku uruchomiono pierwszy w Polsce radioteleskop.
Obecnie Obserwatorium zajmuje się pracami badawczymi dotyczącymi m.in. gwiazd zmiennych, pól magnetycznych, wielkoskalowych struktur w kosmosie oraz planet spoza Układu Słonecznego. Obiekty astronomiczne (jak Słońce i inne gwiazdy, komety, planety, galaktyki, gromady galaktyk, a także materia międzygwiazdowa) i procesy zachodzące we Wszechświecie są badane w różnych zakresach promieniowania elektromagnetycznego: od fal radiowych po promieniowanie gamma. W Obserwatorium prowadzone są również badania związane z geofizyką. Obserwatorium jest współorganizatorem projektów dotyczących astrofizyki wysokich energii (CTA, H.E.S.S.), promieniowania kosmicznego (JEM–EUSO), radioastronomii niskich częstotliwości (LOFAR), a także obserwacji wizualnych przy użyciu jednego z największych teleskopów na świecie (SALT).
Obserwatorium uczestniczy również w projekcie „Radio Hands-on Universe”, skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych. W ramach projektu uczniowie mają możliwość przeprowadzania zdalnych obserwacji radiowych, pozwalających na poznanie budowy naszej Galaktyki, a być może i rozwiązanie tajemnicy ciemnej materii.
Obserwatorium prowadzi studia dzienne I, II i III stopnia na kierunku astronomia. Zapraszamy na studia!