Sylwetki zwycięzców poprzednich edycji konkursu

Treść: 

Paweł Zalecki

 
Pan Paweł jest uczniem klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie.
Nieprzypadkowo znalazł się on na najwyższym stopniu podium w naszym konkursie. Jest podwójnym zwycięzcą Olimpiady Astronomicznej w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014, a w sierpniu będzie reprezentował Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej w Suczawie w Rumunii (trzymamy kciuki i czekamy na wyniki!). W ubiegłym roku na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej w Grecji zdobył srebro, więc oczywiście liczymy na niego w tym roku także.

 

Mikołaj Sabat

Mikołaj Sabat jest uczniem III klasy Gimnazjum nr 23 w Kielcach. Pierwsze miejsce w konkursie Astrolabium to nie Jego pierwszy sukces w dziedzinie astronomii - w ubiegłym roku Mikołaj, jako jeden ze zwycięzców konkursu astronautycznego Astrobot, w nagrodę poleciał na warsztaty do Kennedy Space Center na Florydzie, a w marcu 2014 r. został finalistą Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory, prezentując pracę na temat komet muskających Słońce. Kosmos to jego życiowa pasja, dlatego każdą pogodną noc wykorzystuje na podziwianie jego piękna przez teleskop. Mikołaj jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, w którym zajmuje stanowisko koordynatora Sekcji Obserwatorów Komet. Od kwietnia br. wraz z Michałem Grzegorczykiem, zajmuje się konstruowaniem rakiet na paliwo stałe. Bakcyla połknął na finałach E(X)plory w Gdyni. Z planów przeszedł do czynów i tak powstała Jego i Michała pierwsza rakieta - „Europe”. W sumie odbyło się 8 startów tej rakiety, z czego ostatni na wysokość 300 m. Obecnie prowadzone są prace nad modelem o roboczej nazwie „Experience 1”.

 

Przemysław Malgrab

Przemysław Malgrab, uczeń klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Rybniku swoją przygodę z astronomią rozpoczął dzięki swojej nauczycielce, Pani Beacie Wizor, która początkowe zainteresowanie Przemka potrafiła przekształcić w prawdziwą pasję. Historia ta jest kolejnym dowodem na to, jak wiele zależy od nauczyciela i jak łatwo jest zainteresować uczniów jakimś tematem, jeżeli samemu podchodzi się z pasją i zaangażowaniem do wykładanego przedmiotu. Oprócz astronomii, Przemek jest zapalonym deskorolkarzem,  piechurem oraz – w duecie ze swoim tatą – zdobywcą szczytów górskich. Poza tym gra na skrzypcach i na pianinie, co dowodzi, że można być dobrym zarówno w naukach ścisłych, jak i artystycznych i że jedno nie wyklucza drugiego.

 

Aleksander Matyka

Aleksander Matyka jest uczniem klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach k/Sandomierza. Jego zainteresowania to nauki ścisłe i przyrodnicze. Jest szczególnie zafascynowany osobą Alberta Einsteina, co przekłada się na jego zainteresowanie astronomią. Pan Aleksander pomimo młodego wieku ma już na swoim koncie wiele sukcesów. W roku szkolnym 2012/2013 zdobył pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym klas I - III, nagrodę w VI edycji Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik”, wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie ”Kangur Matematyczny” oraz został zwycięzcą międzyszkolnego konkursu „Asy z drugiej klasy”. W roku szkolnym 2013/2014 zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie ” Kangur Matematyczny”, pierwsze miejsce w Regionalnym Konkursie Ekologicznym „Przyjaciel przyrody”, oraz wyróżnienie w Powiatowym Konkursie „Bezpiecznie na drodze”.

 

Organizatorzy

Sponsorzy

Patroni medialni